كندانسور هوايي


29 copy.jpg

کندانسور جزیی از قطعات سیکل برودت می باشد که وظیفه دارد گرمای کبرد داغ را دفع نماید،که البته به این گرما گرمای ناشی از فرآیند تراکم را نیز باید اضافه کنیم. همین امر موجب میشود سایز کندانسور در مقایسه با دیگر اجزای سیکل برودت بزرگتر باشد .از آنجایی که گرمای دفع شده در دمای بالا و فشار بخار بالا تا نقطه ی اشباع مبرد افت می کند و بخار داغ به مایع تبدیل می شود این مبدل کندانسور نام گذاری شده است. .

متداول ترین نوع کندانسور های هوا خنک تشکیل شده از تعدادی لوله و فین که تشکیل دهنده ی کویل کندانسور هستند و اجازه دفع حرارت جذب شده به محیط بیرون را می دهند در سیستم های تبرید عمل دفع حرارت به محیط با دمیدن یا مکیدن هوا به این کویل انجام می شود.

کندانسورها در انواع مسطح (FLAT یا (V-TYPE) یا (W-TYPE) ساخته می شود.

 

کاربرد کندانسور هوایی یا هوا خنک

 *تهویه مطبوع: امروزه یکی از پرمصرف­ ترین سیستم­ های تهویه مطبوع، چیلر تراکمی می­ باشد و بواسطه وجود دلایلی از جمله سهولت در بهره­ برداری، هزینه­ های پایین سرویس و نگهداری، امکان استفاده در تمام شرایط اقلیمی و  چیلر هوایی بیشتر مورد استقبال قرار می گیرد.

تبریدبسیاری از سیستم ­های برودتی مانند آبسردکن­ ها، یخچال­ های خانگی، فروشگاهی و صنعتی و سردخانه های بزرگ مجهز به کندانسور هوایی هستند. چراکه با توجه به ابعاد و ظرفیت این سیستم­ ها، کندانسور هوایی مناسب ­ترین گزینه برای اعمال فرآیند چگالش در سیکل کاری آن­ها می ­باشد.


کندانسور هوایی